Ebooki – tania i wygodna alternatywa dla papierowych książek

Jeśli lubicie czytać, to istnieje duża szansa, że zastanawialiście się nad przerzuceniem się na ebooki, lub już daliście im szansę. A mają one wiele zalet, o których wciąż rzadko się mówi. Są nie tylko tańsze, ale też dużo wygodniejsze i bardziej ekologiczne. Czy warto zacząć czytać ebooki, czy może zostać przy papierowych książkach? Omawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Ebooki – zalety i wady

Ebooki mają wiele zalet, o których wspomnieliśmy już we wstępie. Są dużo tańsze od papierowych książek, bo przecież odpadają koszty druku i przechowywania ich w magazynie. Zapewniają większą wygodę podczas czytania – czytnik ebooków jest lekki i poręczny, dzięki czemu można zabrać na wakacje setki książek, pakując urządzenie do niewielkiej torby czy plecaka. Korzystając z czytnika zachowujecie prywatność, a inni ludzie nie są w stanie podejrzeć czytanego tytułu. Ebooki są też ekologiczne – do ich produkcji nie trzeba ścinać drzew. W końcu książki z reguły drukuje się z dobrego papieru, a do jego produkcji potrzeba dużo drewna. Jeśli chodzi o wady ebooków, to czytnik może się łatwo rozładować, możemy go też zgubić lub zalać wodą, a więc nie nadaje się na każdą okazję. Poza tym jest dość drogi – jednorazowo trzeba wydać sporą sumę, by go kupić.

Czy książki papierowe wciąż są w modzie?

Choć ebooki (www.taniaksiazka.pl) zagarniają coraz większy procent rynku, to książki papierowe wciąż zachowują dominującą pozycję i nie chcą zniknąć ze szczytów list sprzedaży. Dzieje się tak, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tego rozwiązania. Gdy usłyszymy słowo książka, od razu myślimy o papierowym obiekcie. Książki papierowe wciąż są modne i popularne, zresztą mają też pewne zalety. Jasne, są droższe od ebooków, ale zapewniają niesamowity klimat podczas lektury. Szelest papieru, przewracanie kolejnych kartek oraz wyczuwalny ciężar sprawiają, że lektura każdej powieści, biografii lub zbioru opowiadań jest niepowtarzalna. Zmieniając strony niejako odmierzamy do momentu, w którym zakończymy lekturę, co też stanowi ich sporą zaletę.

Co wybrać – ebooki czy książki papierowe? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: wybierzcie to, co wolicie, zwracając uwagę na wady i zalety obu rozwiązań!