Jak najlepiej czytać ebooki? Telefon, czytnik, tablet

Wiele osób zdążyło zauważyć, że ebooki zrewolucjonizowały czytelnictwo. Ich zaletą jest fakt, że wystarczy kilka minut, by znaleźć dowolną książkę (pod warunkiem, że została wydana w formie ebooka) i pobrać ją bez koniecznośći wychodzenia z domu. Przy pomocy jakiego urządzenia najlepiej czytać ebooki?

Czytnik

Dobrym wyborem dla osób zaczynających przygodę z czytaniem ebooków, jest czytnik. Co prawda, na początku koszt takiego urządzenia nie jest mały (400-600 złotych), jednak możemy znaleźć także czytniki używane. Ponadto zwróćmy uwagę na fakt, że to rozwiązanie jest wygodniejsze, a po jakimś czasie koszt się zwróci.

Co ważne, wydawnictwa często udostępniają darmowe ebooki, ponadto osoby, które dużo czytają, mają możliwość skorzystania z abonamentu. Dzięki temu w ramach dość niskiej opłaty uiszczanej raz w miesiącu, możemy czytać praktycznie bez ograniczeń. Największym zainteresowaniem cieszą się czytniki Kindle, Onyx Boox, Pocketbook i inkBOOK. Warto wcześniej zapoznać się z opiniami i sprawdzić, który model ma najlepsze recencje. 

Tablet lub telefon

Część osób zamiast czytnika wybierają tablet lub nawet własny smartfon. Dzięki temu uzyskują większy komfort niż w przypadku laptopa, a dodatkowo nie muszą zaopatrywać się w dodatkowe urządzenie. Pamiętajmy jednak, że czytanie w tej formie odbywa się na wyświetlaczu, który nie jest przystosowany do długotrwałego czytania i może męczyć oczy. Czytniki zostały stworzone z myślą o wielogodzinnym czytaniu książek.

Tablet z kolei sprawdza się świetnie w przypadku komiksów. Czytniki co prawda są stale rozwijane, ale wciąż nie istnieje zbyt wiele modeli, które oferują wyświetlanie kolorów. Ponadto te, które możemy obecnie kupić, posiadają nieco ograniczoną paletę barw.

Wszystko zależy od tego, czy czytamy dużo i często. Jeśli jesteśmy zapalonymi czytelnikami, zdecydowanie lepiej rozejrzeć się za dobrym czytnikiem. Jednak nie ma sensu inwestowania w dodatkowy sprzęt, jeśli czytamy sporadycznie. Tablet lub telefon, czyli sprzęt, który już posiadamy, powinien w zupełności wystarczyć.